Mały wielki człowiek

Mały wielki człowiek
Dzieci rosną...
... i są duże.
Kacperek nigdy duży nie będzie. Ahondroplazja to taka choroba genetyczna, która wpływa na rozwój kośćca i powoduje karłowatość.

Ale Kacper jest wielki duchem.
Choroba nie przeszkadza mu w dobrej zabawie (szczególnie ulubionymi koparkami, których ma już kilka), w parciu do przodu i w osiąganiu wyznaczonych celów.

Brak sprawności nadrabia sprytem - gdzie nie wejdzie, tam się wczołga, albo wturla, a kiedy już nie da się inaczej wygrać ze starszą i silniejszą siostrą, to ją po prostu gryzie. Owszem, przyznajemy, nie jest to grzeczne, ani męskie, za to skuteczne.

Niestety, ani sprytem, ani gryzieniem nie da się wygrać z chorobą i jej następstwami. Konieczna jest systematyczna, intensywna, fachowa rehabilitacja.
To nie katar
Z Ahondroplazji nie można się wyleczyć. Będzie towarzyszyła Kacperkowi do końca życia. Ale jego życie może mieć dużo lepszą jakość, jeśli dziecko dzięki rehabilitacji wypracuje najważniejsze dla niego w tej chwili umiejętności: stabilne trzymanie głowy, zachowanie równowagi ciała i samodzielne poruszanie się na własnych nogach.

To, co dla innych jest łatwe i oczywiste, dla Kacperka stanowi nie lada wyzwanie.

Proporcje jego ciałka skutecznie utrudniają te zwyczajne dla innych umiejętności - tak "normalne", że nikt nie zastanawia się nad tym, że mogłoby być inaczej.

Ty wstajesz i idziesz, a głowa opada Ci, gdy zdrzemniesz się przed telewizorem. Z zachowaniem równowagi masz problem jedynie po zejściu z karuzeli. Czujesz wtedy dyskomfort i chcesz, żeby ci to przeszło.

Kacperkowi nie przejdzie. On będzie musiał włożyć wiele wysiłku, aby jego mięśnie funkcjonowały chociaż w przybliżeniu tak jak Twoje.

Głowa Kacpra jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty jego ciałka, a jego osłabione chorobą mięśnie nie są w stanie utrzymać jej w pionie. Jej ciężar decyduje również o tym, że trudno Kacprowi zachować postawę stojącą i swobodnie chodzić - chłopiec chwieje się i przewraca.

Ciężko pracuje (on, rodzice i rehabilitanci), żeby zmienić ten stan. Wiele już osiągnął.
Dzieci z jego chorobą nie potrafią oderwać głowy od poduszki - Kacper pokonał grawitację. Udało mu się nawet zniwelować pogłębioną kifozę kręgosłupa, która również była poważną przeszkodą w drodze do sprawności.

Teraz trzeba wzmocnić mięśnie posturalne (przede wszystkim mięśnie brzucha) i nadać celowość i precyzję motoryce całego ciała.
Czas ruszyć w świat
Przemieszczanie się fascynuje Kacperka. Najchętniej biegałby bez przerwy. Przeszkadza w tym co kilka kroków "BĘC!". Nic dziwnego, że chłopiec wciąż jest poobijany. To nic, rozciera guza i prze dalej.

Kiedy niesprawne rączki nie są w stanie wykonać jakieś czynności, Kacper znajduje rozwiązanie w niekonwencjonalnym wykorzystaniu różnych przedmiotów jako narzędzia.

Jednak zamiast kreatywności jest mu potrzebna przede wszystkim sprawność, a tę trzeba i można wypracować rehabilitacją.

Wśród wielu zaleceń Kacper powinien być poddany masażom, rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, ćwiczeniom logopedycznym i terapii pedagogicznej. Pula refundowanych zajęć jest bardzo ograniczona. Za większość trzeba zapłacić. To trudne a właściwie niemożliwe, gdy cała rodzina utrzymuje się wyłącznie z niezbyt wygórowanych zarobków taty.

Rodzice Kacperka to wspaniali, dzielni ludzie, oddani swoim dzieciom i zaradni w swoim nieszczęściu. Jednak w opłaceniu terapii synka potrzebują naszej pomocy.

Kwota, o którą apelujemy wystarczy na zakup specjalistycznej kamizelki ortopedycznej (czasowo Kacperek chodzi w pożyczonej) oraz na opłacenie przez kilka miesięcy terapii.

Będziemy wdzięczni za każdą złotówkę, a Kacper wynagrodzi nam naszą pomoc każdym pewnie postawionym krokiem.

AUTOR ZBIÓRKI

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom
Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom od 2002 roku pomaga dzieciom z całej Polski w leczeniu i rehabilitacji. Mamy ponad 150 stałych podopiecznych, którym refundujemy diagnostykę, leki, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, dojazdy do lekarza i na ćwiczenia, zabiegi medyczne (w tym operacyjne).
Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom AUTOR ZBIÓRKI
 • 30 zł Anonimowy Pomagacz
  19 grudnia 2018, 20:38
 • 100 zł anonim
  Powodzonka! :)
  17 marca 2018, 13:28
 • 10 zł ag
  12 marca 2018, 11:41
 • 100 zł Ciebiera Marcin
  Dużo Zdrowia
  8 marca 2018, 15:31
 • 200 zł BiG
  Modle się za Ciebie Kacperku i za Twoich rodziców.
  8 stycznia 2018, 09:08
 • 30 zł A
  10 grudnia 2017, 16:41
 • 10 zł Anonimowy Pomagacz
  9 grudnia 2017, 23:18
 • 25 zł :) :) :)
  Kacperku, życzę Ci dużo cierpliwości i uśmiechu
  27 listopada 2017, 22:22
 • 25 zł Ktoś
  27 listopada 2017, 21:29
 • 10 zł JAGODA
  Dużo cierpliwości i miłości
  13 listopada 2017, 20:31
Jak działamy?

Prosto, przejrzyście, skutecznie.

Stworzenie Zbiórki

Po otwarciu kreatora (kliknięciu „Załóż Zbiórkę”) masz możliwość łatwego zamieszczenia zdjęcia oraz opisania, na co zbierasz pieniądze. W opisie powinny znaleźć się informacje, które zachęcą potencjalnego darczyńcę do dokonania wpłaty.

Przebieg zbiórki
Od momentu opublikowania Zbiórki wszyscy potencjalni Darczyńcy, którzy odwiedzają naszą stronę, będą mieli możliwość w prosty sposób przelać dla Ciebie darowiznę.
Zamknij Zbiórkę, wypłać środki
Kiedy zbiórka osiągnie wyznaczony przez Ciebie limit, masz jeszcze tydzień na zakończenie procesu. W tym celu zaloguj się na platformie i „odhacz” koniec zbiórki.
Podziękowania/ciąg dalszy historii
Darczyńcom będzie miło, jeśli zechcesz im podziękować. Po zakończonej Zbiórce masz możliwość wyrażenia w kilku słowach swojej wdzięczności.
Wspierają nas

Jesteśmy wdzięczni za pomoc w rozpowszechnianiu informacji o Platformie i o Zbiórkach, a także za wsparcie w pozyskiwaniu darczyńców. Dołącz do tych, którzy nas wspierają.